SPOTKANIE Z PIŁKĄ RĘCZNĄ

Dnia 06.07.2020r. w Szkole Podstawowej w Lubczynie rozpoczęły się spotkania z Piłką Ręczną.

W skromnym gronie wynikającym w reżimów sanitarnych odkrywaliśmy przed najmłodszymi świat zabawy i aktywności sportowej.

Rozmawialiśmy o zdrowym żywieniu. Całą pyszną wiedzę dzieci wykorzystały do stworzenia rysunkowych talerzy obiadowych, na których pojawił się zbilansowany posiłek zdrowego człowieka i sportowca.

Dyskutowaliśmy też o zasadach, jakimi sportowcy kierują się na boisku

i poza nim. Dzieci poznały elementy judo i kodeksu Bushido, który można

z powodzeniem stosować także w innych dyscyplinach sportu. Szacunek do siebie, przeciwników i otoczenia, nienadużywanie siły, uważność, samodyscyplina i kontrola, wspieranie słabszych, nie akceptowanie agresji to tylko niektóre poruszane tematy.

Warsztaty z komunikacji współpracy w grupie poprowadziła Maja Wencierskaz Pracowni Inspiracji i Rozwoju Cognitivo z mnóstwem pomysłów na zabawy.

Każdego dnia pracowaliśmy intensywnie ćwicząc judo i wykonując ćwiczenia rekomendowane przez PGNiG Superliga. Tym razem rozmawialiśmy o mięśniach i ścięgnach, przygotowaniu ich do treningu,

o elastyczność i ich sile. Tak powstała galeria MIĘŚNIOSTWORKÓW.

Do dzieci trenujących piłkę̨ ręczną̨  przyjechał z wizytą Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Piotr Bromber. Po rozmowie o tym, jak ważne jest zdrowie, co to znaczy o nie dbać́ i jaka jest rola NFZ, szef Funduszu odważył się̨ wystąpić́ w roli bramkarza. Rzutom nie było końca, dzieci były zachwycone.

Spotkanie było wydarzeniem inaugurującym wspólny projekt Zachodniopomorskiego NFZ i ENEA Handball Akademii skierowany do dzieci i młodzieży w zakresie profilaktyki otyłości, cukrzycy i zdrowia psychicznego. Kolejnym obszarem współpracy jest upowszechnianie badań profilaktycznych na terenach o utrudnionym dostępie do świadczeń́ medycznych. Tematyka ta jest bliska Sandra SPA Pogoń́ Szczecin (organizator ENEA Handball Akademia), która od lat prowadzi akcje związane z badaniami profilaktycznymi mężczyzn i kobiet, promującymi krwiodawstwo i oddawanie szpiku kostnego.

Nasza przygoda z piłką ręczną zakończyła się w sobotę były ulubione MECZYKI z gościnnym udziałem starszaków z Komarowa, absolwentów Akademii. Były nagrody za wytrwałość, dyscyplinę i postawę fair play podczas naszych spotkań.

Na koniec wzięliśmy udział w Święcie Kolorów Holi, organizowanym w lubczyńskiej marinie.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.